Document type

Race Program

Park

Narragansett Park, Gorham Fair Grounds

Date of Race

10-29-1938

Park Location

Gorham, Maine

Event Type

Perimutuel

Race

Over-Coat Meet

Identifier

MS_1465_b003_1938d_doc_02209

Level of Description

Item

Extent of the Unit of Description

6 pages

Abstract

The official program for the Saturday, October 29, 1938 Overcoat Meeting at Narragansett Park on the Gorham Fair Grounds, Gorham, Maine. The program includes a list of the race day officers including the chair of the Maine Racing Commission. Photographer Guy Kendall made notations in the program indicating changes in the field of horses, time results of races, and other finish results.

Comments

Race Program

OVERCOAT MEETING
1938 GORHAM FAIR ASSOCIATION
GORHAM, MAINE

Saturday, October 29

RACE OFFICIALS

Starting Judge, Harry McKinney
Presiding Judge, Dr. John Stevens
Assistant Judge, William Soule
Assistant Judge, Glenn Rubles
Race Secretary, Dr. H. S. Irish
Mutuels Director, Frank R. Witman

Pari-Mutuel betting under supervision of Maine State Racing Commission MILES B. MANK, Chairman

1st Race
CLASSIFIED TROT
1st Half Daily Double

1 LUCKY MISS, b.g. by McGregor the Great, W. Houghton, Lebanon, N. H., Houghton, Maroon

2 PEDRO, b.g. by Chestnut Peter, E. Jones, Groton, Mass., Jones Gr. & Orange

3 FLODALE, b.m. by Worthy Dale, M. Fitzgerald, Durham, N. H., Fitzgerald, Blue

4 SLICKAWAY, ch.g. by Guy Bell, P. Russell, Newbury, Vt., Russell Gr. & Gold

5 ST. NICHOLAS, ch.g. by Bogolousa, G. Pierce, Groton, Mass., Morgan Gr. & Gold

6 MARGARET HARVESTER, b.m. by Geo. Harvester, F. Sylvia, Providence, R.I.

7 BELLONA, ch.m. by Chestnut Peter, W. E. Sargent, Phillips, Me., Sargent, Black

2nd Race
CLASSIFIED PACE
2nd Half Daily Double

1 CHIEFTAN, b.g. by McGregor the Great, E. Rowe, Agent, Brockton, Mass., Rowe, Brown

2 CRESCENT SIGNAL, b.m. by Signal Peter, Geo. Pierce, Groton, Mass., L. Chappelle, Green & Black

3 EASTER LEE, b.g. by Andy Lee, F. Snowden, Kennebunk, Me., Hanafin, Blue

4 CALUMET ELBERT, b.g. (scratch) by Peter the Brewer, J. Parle, Dover, N. H., Haddock, Black

5 HIS EMMINENCE, ch.g. by Abbedale, F. Richardson, So. Portland, Me.

6 GAY DILLON, b.m. by Dillon Volo, W. Cameron, Harvard, Mass., Cameron, Green

7 AARON L., b.g. by Bill L., W. McNeil, Charlottetown, P. E. I., O’Brien, Black & Blue

8 WORTHY PETER, br.g. by Peter Henley, J. Brown, Keene, N. H., Brown, Brown

3rd Race
CLASSIFIED TROT

1 SINECURE, b.m. by Highland Scott, P. Stuart, Mechanic Falls, Me., Stuart, Blue & Orange

2 SUNFIRE, b.g. by Peter Scott, M. Fitzgerald, Durham, N. H., Fitzgerald, Blue

3 CZAR FRISCO, b.g. by Czar Peter, Malcolm & Harriman, Augusta, Me., Jordan, Green

4 HARRY DILLON, b.g. by Dillon Volo, F. Sylvia, Providence, R. I., Morgan, Gr. & Gold

5 RUGGED VOLO, b.g. by Peter Volo, M. Sullivan, Charlestown, Mass., Hanafin, Blue

4th Race
CLASSIFIED TROT

1 St. Nicholas, Morgan, Green & Gold

2 Slickaway, Russell, Green & Gold

3 Flodale, Fitzgerald, Blue

4 Bellona, Sargent, Black

5 Lucky Miss, Houghton, Maroon

6 Margaret Harvester

7 Pedro, Jones, Gr. & Orange

5th Race
CLASSIFIED PACE

1 ARLO STOUT, b.h. by Todd Stout, C. Smith, Hallowell, Me., Hanafin, Blue

2 STREAMLINE, b.m. by Geo. Harvester, H. Day, Agt., Gorham, Me., Day, Blue & Gold

3 MISS DODGE, b.m. by Peter G., G. Smith, Welchville, Me., Jordan, Blue

4 PETER SIMMONS, b.m. by Count Dashoff, Mrs. C. Smith, Hallowell, Me., Miss Smith

5 KLATA DIRECT, b.m. by Braden Direct, M. Wright, Caribou, Me., Chappelle, Green & Black

6th Race
CLASSIFIED PACE

l His Emminence (scratch)

2 Crescent Signal, Chappelle, Green & Black

3 Worthy Peter, Brown, Brown

4 Chieftan, Rowe, Brown

5 Easter Lee, Hanafin, Blue

6 Aaron L., O’Brien, Black & Blue

7 Gay Dillon, Cameron, Green

8 Calumet Elbert (scratch), Haddock, Black

7th Race
Classified Trot and Pace

1 BUDDY VOLO, b. g. by Chas. Worthy, D. E. Yates, Bellows Falls, Vt., Berry, Green & Gold

2 CALUMET DIME, b.g. by Guy Abbe, D. E. Gilman, Exeter, N. H., Gilman, Brown

3 VOLO MAE, br.m. by Peter Volo, J. O’Malley, W. Suffield, Conn., Cleary, Black & White

4 ISOLA’S McELWYN, b.g. by Mr. McElwyn, J. Phalen, Newmarket, N. H., Phalen, Blue

5 CALUMET CALLING, br.g. by Peter the Brewer, G. Hunt, Fort Fairfield, Me., Jordan, Blue

8th Race
CLASSIFIED TROT

1 Harry Dillon, Morgan, Green & Gold

2 Rugged Volo, Hanafin, Blue

3 Czar Frisco, Jordan, Green

4 Sunfire, Fitzgerald, Blue

5 Sinecure, Stuart, Blue & Orange

9th Race
CLASSIFIED PACE

1 Klata Direct, Chappelle, Green & Black

2 Miss Dodge, Jordan, Blue

3 Aria Stout, Hanafin, Blue

4 Streamline, Day, Blue & Gold

5 Peter Simmons, Miss Smith

10th Race
Classified Trot and Pace

1 Volo Mae, Cleary, Black & White

2 Buddy Volo, Berry, Green & Gold

3 Calumet Dime, Gilman, Brown

4 Calumet Calling, Jordan, Blue

5 Isola’s McElwyn, Phalen, Blue

Keywords

Standardbred horses, American Standardbred racehorses, New England harness racing, Maine harness racing, horse racing, Sulky racing, Trotting races

Share

Track Location

 
 
Oct 29th, 12:00 AM

Overcoat Meeting, Saturday, October 29, 1938

Gorham, Maine

The official program for the Saturday, October 29, 1938 Overcoat Meeting at Narragansett Park on the Gorham Fair Grounds, Gorham, Maine. The program includes a list of the race day officers including the chair of the Maine Racing Commission. Photographer Guy Kendall made notations in the program indicating changes in the field of horses, time results of races, and other finish results.

 

To view the content in your browser, please download Adobe Reader or, alternately,
you may Download the file to your hard drive.

NOTE: The latest versions of Adobe Reader do not support viewing PDF files within Firefox on Mac OS and if you are using a modern (Intel) Mac, there is no official plugin for viewing PDF files within the browser window.