Document type

Race Program

Park

Topsham Fair Trotting Park

Date of Race

10-13-1937

Park Location

Topsham, Maine

Event Type

Perimutuel

Race

Topsham Fair Races

Identifier

MS_1465_b003_1937e_doc_01717

Level of Description

Item

Extent of the Unit of Description

6 pages

Abstract

The official racing program for the Wednesday, October 13, 1937 races at the Topsham Fair, Topsham, Maine. The program includes the names of race officials as well as information about pari-mutuel betting. The program include Guy Kendall’s handwritten notes on race finishes and changes in the race lineups.

Comments

Topsham Fair
Topsham, Maine
Wednesday, Oct. 13, 1937

Official Racing Program

RACE OFFICIALS

Harry McKenney, Starter
Frank Trott, Glenn W. Rublee, Judges
"Billie" Bartlett, Marshal
F. E. LaRock, Race Secretary
Frank R. Witman, Director of Mutuels

1st Race
First Half Daily Double
2.18 Trot

1 ORENA HANOVER, b.m. by Dillon Volo, Stanwood & Cummings, Blue and White Jordan

2 CALUMET CHIMES, b.g. by Peter the Brewer, Mrs. F. J. Gross, Brown & Red Hall

3 MARY AGNES, b.m. by Guy Richards, L. McLeod, Black J McLeod

4 AULUS, br.g. by Judge Maxey, Geo. Gale, Green & Gold Chappell

5 HARTFORD BERTHA, b.m. by Peter Volo, J. O. Malley, Black & White Cleary

6 BUNTY, blk.m. by Bunter, W. A. Hamilton, Green Russell

2nd Race
2.20 Pace

1 MOSES PARSONS, b.g. by Bright Dawn, N. F. Smith, Green Carney

2 GAY DIRECT, b.m. by Napoleon Direct, H. A. Brisbin, Brown Brisbin

3 CALUMET DANFORTH, b.m. by Peter the Brewer, J. Phelan, Blue & White Phelan

4 SANDY F., b.g. (scratch) by Sandy Flash, M.E. Lewis, Small Purple & Red

5 EASTER STAR, b.g. by Andy Lee, Phillie and Roy, Brown & Red Larochelle

3rd Race
Second Half Daily Double
Classified Pace

1 PATSY HANOVER, b.m. by Sandy Flash, H. A. Brisbin, Brown Brisbin

2 KLATA DIRECT, b.m.by Braden Direct, M. E. Wright, Green & Gold Chappell

3 CROQUETTE, b.m. by The Problem, J. Joseph, Blue Farwell

4 CALUMET BONNIE, b.m. by Peter the Brewer, W. Cyr, Blue & Gold Jewett

5 PEG ABBEE, b.m. by Abbedale, J. L. Brown, Tan Brown

6 CRESCENT SIGNAL, b.m. by Signal Peter, N. Phillips, Green Phillips

7 NAPOLEON HAL, br.g. by Napoleon Direct, J. W. Carney, Black & White Haddock

4th Race
2.18 Trot

1 ORENA HANOVER, b.m. by Dillon Volo, Stanwood and Cummings, Blue & White Jordan

2 MARY AGNES, b.m. by Guy Richards, L. McLeod, Black McLeod

3 BUNTY, blk.m. by Bunter, W. A. Hamilton, Green Russell

4 HARTFORD BERTHA, by Peter Volo, J. O. Malley, Black & White Cleary

5 CALUMET CHIMES, b.g. by Peter the Brewer, Mrs. F. J. Gross, Brown & Red Hall

6 AULUS, br.g. by Judge Maxey, Geo. Gale, Green & Gold Chappell

5th Race
2.20 Pace

1 SANDY F. b.g. (scratch) by Sandy Flash, M. E. Lewis, Purple & Red

2 MOSES PARSONS, b.g. by Bright Dawn, N. F. Smith, Green Carney

3 CALUMET DANFORTH, b.m. by Peter the Brewer, J. Phelan, Blue & White Phelan

4 EASTER STAR, b.g. by Andy Lee, Phillie and Roy, Brown & Red Larochelle

5 GAY DIRECT, b.m. by Napoleon Direct, H. A. Brisbin, Brown Brisbin

6th Race
Classified Pace

1 KLATA DIRECT, b.m. by Braden Direct, M. E. Wright, Green & Gold Chappell

2 NAPOLEON HAL, br.g. by Napoleon Direct, J. W. Carney, Black & White Haddock

3 CALUMET BONNIE, b.m. by Peter the Brewer, W. Cyr, Blue & Gold Jewett

4 CROQUETTE, b.m. by The Problem, J. Joseph, Blue Farwell

5 PEG ABBEE, b.m. by Abbedale, J. L. Brown, Tan Brown

6 PATSY HANOVER, b.m. by Sandy Flash, H. A. Brisbin, Brown Brisbin

7 CRESCENT SIGNAL, b.m. by Signal Peter, N. Phillips, Green Phillips

7th Race
2.18 Trot

1 MARY AGNES, b.m. by Guy Richards, L. McLeod, Black McLeod

2 HARTFORD BERTHA, b.m. by Peter Volo, J. O. Malley, Black & White Cleary

3 CALUMET CHIMES, b.g. by Peter the Brewer, Mrs. F. J. Gross, Brown & Red Hall

4 AULUS, br.g. by Judge Maxey, Geo. Gale, Green & Gold Chappell

5 BUNTY, blk.m. by Bunter, W. A. Hamilton, Green Russell

6 ORENA HANOVER, b.m. by Dillon Volo, Stanwood and Cummings, Blue & White Jordan

8th Race
2.20 Pace

1 SANDY F., b.g. (scratch) by Sandy Flash, M. E. Lewis, Purple & Red

2 EASTER STAR, b.g. by Andy Lee, Phillie and Roy, Brown & Red Larochelle

3 MOSES PARSONS, b.g. by Bright Dawn N. F. Smith, Green Carney

4 GAY DIRECT, b.m. by Napoleon Direct, H. A. Brisbin, Brown Brisbin

5 CALUMET DANFORTH, b.m. by Peter the Brewer, J. Phelan, Blue & White Phelan

9th Race
Classified Pace

1 CRESCENT SIGNAL, b.m. by Signal Peter, N. Phillips, Green Phillips

2 PEG ABBEE, b.m. by Abbedale, J. L. Brown

3 CALUMET BONNIE, b.m. by Peter the Brewer, W. Cyr, Blue & Gold Jewett

4 NAPOLEON HAL, br.g. by Napoleon Direct, J. W. Carney, Black & White Haddock

5 KLATA DIRECT, b.m. by Braden Direct, M. E. Wright, Green & Gold Chappell

6 CROQUETTE, b.m. by The Problem, J. Joseph, Blue Farwell

7 PATSY HANOVER, b.m. by Sandy Flash, H. A. Brisbin, Brown Brisbin

Keywords

Standardbred horses, American Standardbred racehorses, New England harness racing, Maine harness racing, horse racing, Sulky racing, Trotting races

Share

Track Location

 
 
Oct 13th, 12:00 AM

Topsham Fair, October 13, 1937

Topsham, Maine

The official racing program for the Wednesday, October 13, 1937 races at the Topsham Fair, Topsham, Maine. The program includes the names of race officials as well as information about pari-mutuel betting. The program include Guy Kendall’s handwritten notes on race finishes and changes in the race lineups.

 

To view the content in your browser, please download Adobe Reader or, alternately,
you may Download the file to your hard drive.

NOTE: The latest versions of Adobe Reader do not support viewing PDF files within Firefox on Mac OS and if you are using a modern (Intel) Mac, there is no official plugin for viewing PDF files within the browser window.