Document type

Race Program

Park

Cornish Fairgrounds and Trotting Park

Date of Race

8-8-1936

Park Location

Cornish, Maine

Event Type

Perimutuel

Race

Cornish Races

Identifier

MS_1465_b002_1936c_doc_00999

Level of Description

Item

Extent of the Unit of Description

6 pages

Abstract

The official racing program for the Saturday, August 8, 1936 Cornish races at the Cornish Fairgrounds and Trotting Park, Cornish, Maine. The program includes the names of the race officials. The races were sponsored by the Cornish Agricultural Society.

The program includes the race day line ups as well as photographer Guy Kendall's handwritten notations about changes in the race fields, race times, and race finishes. Kendall also records notes about his bets and winnings.

Comments

Cornish Races
Saturday, Aug. 8, 1936
Official Racing Program

Race Officials

Starting Judge: Harry McKenney
Presiding Judges: Doctor Stevens, William Soule, L. F. Cushman
Race Secretary: Leon M. Ayer
Director of Mutuels: Frank M. Whitman
Supervision of State Maine Racing Commission: Fred W. Weston, Chr.

FIRST RACE
Handicap Trot and Pace

1 CALUMET ESSEX, ro. g. Jordan by Truax Blue and White Ralph Sturgis, Norway, Me. 30 feet

2 DORSH HANOVER, b. m. Philips by Dillon Axworthy Green and Fred Holsapple, Copake, N. J. 60 feet

3 WEST VIRGINIA GIRL, b. m. Churchill by West Virginia Boy Blue and Gold Charles Churchill, Sanbornville, N. H. 60 feet

4 NOONTIME, b. g. Haddock by Guy Axworthy Black and White Frank Cone, Bangor, Me. 60 feet

5 NETTIE VOLO, b. m. Gibbons by Peter Volo Black Walter Gibbons, Topsfield, Mass. 60 feet

6 YANKEE, b. g. Hanafin by Chestnut Peter Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me. 60 feet

7 LAUREL COLBURN, br. m. Foye by Laurel Hall Brown E. E. Foye, Gardiner, Me. 90 feet

8 CALUMET DOBLE, b. g. Patterson by Belwin Blue and Gold 120 feet

9 COMTESSA, br. m. Frye by Peter Volo Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

SECOND RACE
Junior Free-for-all
1 Mile

1 MILDRED MAY, b. m. Clukey by Adio Guy Maroon and Green Sullivan & Mawhinney, Machias, Me.

2 NORMA C., b. m. Roullard by Dandy the Great Brown and Red W. E. Clement, Belgrade Lakes, Me.

3 CALUMET DUBUQUE, b. g. Gibbons by Peter the Brewer Black Walter Gibbons, Topsfield, Mass.

4 BILLY STRATHMORE, b. g. Pottle by Knight of Strathmore Black and Gold Howard Randall, Harrison, Me.

5 JOHN JUDY, b. g. (scratch) by Peter Scott Brown and Gold H. C. Buzzell, Belfast, Me.

6 HIS EMINENCE, ch. g. Dennison by Abbedale Green and White Mark Kyler, No. Tonawanda, N. Y.

7 PETER BELL, b. g. Frye by Worthy Peter Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

THIRD RACE
2:14 Trot
1 Mile

1 HOLLYROOD SPEED, bl. m. by Great Brittan Leroy Taylor, Kennebunk, Me.

2 VOLUNTEER, b. g. Jordan by Chestnut Peter Blue and White Chas. Getchell, Bangor, Me.

3 LEMAC, b. g. Rodney by Mr. McElwyn Red and Black A. S. Rodney, Springfield, Mass.

4 DUDE POTEMPKIN, br. m. Wathen by Peter Potempkin Gold and Brown Miss Mona Wathen, Fort Fairfield, Me.

5 CALUMET BRADY, b. g. Dennison by Belwin Green and White Mark Kyler, No. Tonawanda, N. Y.

6 CZAR FRISCO, b. g. Hanafin Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me.

7 JOHN ROWLAND, b. g. Day by The Senator Purple and Yellow Rodney Wells, Wells, Me.

8 CALUMET DIME, b. g. Gilman by Guy Abbe Green and Tan D. E. Gilman, Exeter, N. H.

9 BETTY CURTIS, b. m. Chellis by Atlantic Express Tan and Brown William Chellis, Kezar Falls, Me.

FOURTH RACE
3-Year-Old Pace
1 Mile

1 SKIPPYDALE, br. s. (scratch) Myatt by Abbedale Orange and Green Ralph Jewell, Fairfield, Me.

2 COUNTERPART LINCOLN, ro. g. Safford by Counterpart Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt. (Barred from the Betting)

3 GUY DALE, b. g. Wathen by Abbedale Gold and Brown S. A. Wathen, Fort Fairfield, Me.

4 STREAMLINE, b. m. Day by Geo. Harvester Purple and Yellow H. M. Day, Gorham, Me.

5 CLEAR PROFIT, b. g. Morgan by Guy Day Green and Gold Geo. Smith, Welchville, Me.

FIFTH RACE
Handicap Trot and Pace

1 CALUMET ESSEX, ro. g. Jordan by Truax Blue and White Ralph Sturgis, Norway, Me.

2 DORSH HANOVER, b. m. Phillips by Dillon Axworthy Green and White Fred Holsapple, Copake, N. J. 30 feet

3 WEST VIRGINIA GIRL, b. m. Churchill by West Virginia Boy Blue and Gold Charles Churchill, Sanbornville, N. H. 60 feet

4 NOONTIME, b. g. Haddock by Guy Axworthy Black and White Frank Cone, Bangor, Me. 60 feet

5 NETTIE VOLO, b. m. Gibbons by Peter Volo Black Walter Gibbons, Topsfield, Mass. 90 feet

6 YANKEE, b. g. Hanafin by Chestnut Peter Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me. 30 feet

7 LAUREL COLBURN, br. m. Foye by Laurel Hall Brown E. E. Foye, Gardiner, Me. 60 feet

8 CALUMET DOBLE, b. g. Patterson by Belwin Blue and Gold 90 feet

9 COMTESSA, br. m. Frye by Peter Volo Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J. 120 feet

SIXTH RACE
Junior Free-for-all
1 Mile

1 CALUMET DUBUQUE, b. g. (scratch) Gibbons by Peter the Brewer Black Walter Gibbons, Topsfield, Mass.

2 HIS EMINENCE, ch. g. Dennison by Abbedale Green and White Mark Kyler, No. Tonawanda, N. Y.

3 BILLY STRATHMORE, b. g. Pottle by Knight of Strathmore Black and Gold Howard Randall, Harrison, Me.

4 JOHN JUDY, b. g. (scratch) Lovell by Peter Scott Brown and Green H. C. Buzzell, Belfast, Me.

5 PETER BELL, b. g. Frye by Worthy Peter Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

6 NORMA C., b. m. Roullard by Dandy the Great Brown and Red W. E. Clement, Belgrade Lakes, Me.

7 MILDRED MAY, b. m. Clukey by Adio Guy Maroon and Green Sullivan & Mawhinney, Machias, Me.

SEVENTH RACE
2:14 Trot
1 Mile

1 VOLUNTEER, b. g. Jordan by Chestnut Peter Blue and White Chas. Getchell, Bangor, Me.

2 CALUMET DIME, b. g. Gilman by Guy Abbe Green and Tan D. E. Gilman, Exeter, N. H.

3 DUDE POTEMPKIN, br. m. Wathen by Peter Potempkin Gold and Brown Miss Mona Wathen, Fort Fairfield, Me.

4 CALUMET BRADY, b. g. Dennison by Belwin Green and White Mark Kyler, No. Tonawanda, N. Y.

5 HOLLYROOD SPEED, bl. m. by Great Brittan Leroy Taylor, Kennebunk, Me.

6 JOHN ROWLAND, b. g. Day by The Senator Purple and Yellow Rodney Wells, Wells, Me.

7 BETTY CURTIS, b. m. Chellis by Atlantic Express Tan and Brown William Chellis, Kezar Falls, Me.

8 CZAR FRISCO, b. g. Hanafin Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me.

9 LEMAC, b. g. Rodney by Mr. McElwyn Red and Black A. S. Rodney, Springfield, Mass.

EIGHTH RACE
3-Year-Old Pace
1 Mile

1 COUNTERPART LINCOLN, ro. g. Safford by Counterpart Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

2 STREAMLINE, b. m. Day by Geo. Harvester Purple and Yellow H. M. Day, Gorham, Me.

3 CLEAR PROFIT, b. g. Morgan by Guy Day Green and Gold Geo. Smith, Welchville, Me.

4 GUY DALE, b. g. Wathen by Abbedale Gold and Brown S. A. Wathen, Fort Fairfield, Me.

5 SKIPPYDALE, br. s. (scratch) Myatt by Abbedale Orange and Green Ralph Jewell, Fairfield, Me.

NINTH RACE
Junior Free-for-all
1 Mile

1 PETER BELL, b. g. Frye by Worthy Peter Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

2 NORMA C., b. m. Roullard by Dandy the Great Brown and Red W. E. Clement, Belgrade Lakes, Me.

3 CALUMET DUBUQUE, b. g. (scratch) Gibbons by Peter the Brewer Black Walter Gibbons, Topsfield, Mass.

4 JOHN JUDY, b. g. (scratch) Lovell by Peter Scott Brown and Green H. C. Buzzell, Belfast, Me.

5 BILLY STRATHMORE, b. g. Pottle by Knight of Strathmore Black and Gold Howard Randall, Harrison, Me.

6 HIS EMINENCE, ch. g. Dennison by Abbedale Green and White Mark Kyler, No. Tonawanda, N. Y.

7 MILDRED MAY, b. m. Clukey by Adio Guy Maroon and Green Sullivan & Mawhinney, Machias, Me.

TENTH RACE
2:14 Trot
1 Mile

1 CZAR FRISCO, b. g. Hanafin Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me.

2 CALUMET BRADY, b. g. Dennison by Belwin Green and White Mark Kyler, No. Tonawanda, N. Y.

3 DUDE POTEMPKIN, br. m. Wathen by Peter Potempkin Gold and Brown Miss Mona Wathen, Fort Fairfield, Me.

4 LEMAC, b. g. Rodney by Mr. McElwyn Red and Black A. S. Rodney, Springfield, Mass.

5 CALUMET DIME, b. g. Gilman by Guy Abbe Green and Tan D. E. Gilman, Exeter, N. H.

6 JOHN ROWLAND, b. g. Day by The Senator Purple and Yellow Rodney Wells, Wells, Me.

7 BETTY CURTIS, b. m. Chellis by Atlantic Express Tan and Brown William Chellis, Kezar Falls, Me.

8 HOLLYROOD SPEED, bl. m. by Great Brittan Leroy Taylor, Kennebunk, Me.

9 VOLUNTEER, b. g. Jordan by Chestnut Peter Blue and White Chas. Getchell, Bangor, Me.

ELEVENTH RACE
3-Year-Old Pace
1 Mile

1 GUY DALE, b. g. Wathen by Abbedale Gold and Brown S. A. Wathen, Fort Fairfield, Me.

2 CLEAR PROFIT, b. g. Morg by Guy Day Green and Gold Geo. Smith, Welchville, Me.

3 COUNTERPART LINCOLN, ro. g. Safford by Counterpart Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt. Barred from the Betting

4 SKIPPYDALE, br. s. Myatt by Abbedale Orange and Green Ralph Jewell, Fairfield, Me.

5 STREAMLINE, b. m. Day by Geo. Harvester Purple and Yellow H. M. Day, Gorham, Me.

Keywords

Standardbred horses, American Standardbred racehorses, New England harness racing, Maine harness racing, horse racing, Sulky racing, Trotting races

Share

Track Location

 
 
Aug 8th, 12:00 AM

Cornish Races, Saturday, Aug. 8, 1936 Official Racing Program

Cornish, Maine

The official racing program for the Saturday, August 8, 1936 Cornish races at the Cornish Fairgrounds and Trotting Park, Cornish, Maine. The program includes the names of the race officials. The races were sponsored by the Cornish Agricultural Society.

The program includes the race day line ups as well as photographer Guy Kendall's handwritten notations about changes in the race fields, race times, and race finishes. Kendall also records notes about his bets and winnings.

 

To view the content in your browser, please download Adobe Reader or, alternately,
you may Download the file to your hard drive.

NOTE: The latest versions of Adobe Reader do not support viewing PDF files within Firefox on Mac OS and if you are using a modern (Intel) Mac, there is no official plugin for viewing PDF files within the browser window.