Document type

Race Program

Park

Cornish Fairgrounds and Trotting Park

Date of Race

8-6-1936

Park Location

Cornish, Maine

Race

Cornish Races

Identifier

MS_1465_b002_1936c_doc_00994

Level of Description

Item

Extent of the Unit of Description

6 pages

Abstract

The official racing program for the Thursday, August 6, 1936 Cornish races at the Cornish Fairgrounds and Trotting Park, Cornish, Maine. The program includes the names of the race officials. The races were sponsored by the Cornish Agricultural Society.

The program includes the race day line ups as well as photographer Guy Kendall's handwritten notations about changes in the race fields, race times, and race finishes.

Comments

Cornish Races
Thursday, Aug. 6, 1936
Official Racing Program

Race Officials

Starting Judge: Harry McKenney
Presiding Judges: Doctor Stevens, William Soule, L. F. Cushman
Race Secretary: Leon M. Ayer
Director of Mutuels: Frank M. Whitman
Supervision of State Maine Racing Commission: Fred W. Weston, Chr.

FIRST RACE
2:22 Trot
1 Mile

1 LADDIE, b. g. (scratch) by McGregor the Great Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me.

2 COMRADE b. s. (scratch) by McGregor the Great Brown and Dr. G. E. Harder, Webster, Mass.

3 CALUMET FOREY, ch. g. Utton by Guy Abbe Tan and Brown E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

4 JIM TROJAN Houghton W. T. Houghton, Lebanon, N. H. Brown

5 MARGARET HARVESTER, b. m. (scratch) Chellis by Geo. Harvester Brown and Tan William Chellis, Kezar Falls, Me.

6 SEQUENCE, b. m. Wathen by McGregor the Great Gold and Brown S. A. Wathen, Fort Fairfield, Me.

7 CZAR BINGEN, br. g. Small by Czar Peter Green H. J. Wheelwright, Orono, Me.

8 MISS WOOSTER, ch. m. Safford by Oh Boy Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

9 HANOVER MASCOT, b. g. Haddock by Laurel Hall Black and White Dr. F. A. Bragdon, Springvale, Me.

SECOND RACE
Free-for-all Trot and Pace
1 Mile

1 RHINEWORTHY, b. m. Kingsley by Worthy Peter Green Charles Murray, Bangor, Me.

2 H. K. WORTHY, b. m. Safford by The Outsider Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

3 MAE E. GRATTAN, ch. m. Britenfield by Calumet Grattan Green and Gold W. E. Britenfield, Springfield, Ill.

4 LU BARIENT, b. g. Brusie by Lu Princeton Green and Red W. H. Bird, Revere, Mass.

5 MISS VOLO, br. m. by Galworthy Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

THIRD RACE
2:20 Pace
1st Division
1 Mile

1 CALUMET ELBERT, b. g. Day by Peter the Brewer Purple and Yellow James Parlle, Dover, N. H.

2 ECHO HARVESTER, ch. g. Patterson by Geo. Harvester Blue and Gold Libby & Murch, Casco, Me.

3 DICK HAL, b. g. Safford by Wayne Hal Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

4 CALUMET DREXEL, b, g. Haddock by Peter the Brewer Black and White Dr. F. A. Bragdon, Springvale, Me.

5 FARO, b. g. Carpenter by Peter Potempkin Tan and Green Charles Bond, Bangor, Me.

6 NICKDALE, b. g. Phalen by Single G. Blue and White James Phalen, Newmarket, N. H.

FOURTH RACE
2:22 Trot
1 Mile

1 JIM TROJAN Houghton W. T. Houghton, Lebanon, N. H. Brown

2 SEQUENCE, b. m. Wathen by McGregor the Great Gold and Brown S. A. Wathen, Fort Fairfield, Me.

3 CALUMET FOREY, ch. g. Utton by Guy Abbe Tan and Brown E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

4 CZAR BINGEN, br. g. Small by Czar Peter Green H. J. Wheelwright, Orono, Me.

5 COMRADE, b. s. (scratch) Rowe by McGregor the Great Brown and Gold Dr. G. E. Harder, Webster, Mass.

6 MARGARET HARVESTER, b. m. (scratch) Chellis by Geo. Harvester Brown and Tan William Chellis, Kezar Falls, Me.

7 MISS WOOSTER, ch. m. Safford by Oh Boy Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

8 LADDIE, b. g. (scratch) Hanafin by McGregor the Great Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me.

9 HANOVER MASCOT, b. g. Haddock by Laurel Hall Black and White Dr. F. A. Bragdon, Springvale, Me.

FIFTH RACE
Free-for-all Trot and Pace
1 Mile

1 MAE E. GRATTAN, ch. m. Britenfield by Calumet Grattan Green and Gold W. E. Britenfield, Springfield, Ill.

2 LU BARIENT, b. g. Brusie by Lu Princeton Green and Red W. H. Bird, Revere, Mass.

3 RHINEWORTHY, b. m. Kingsley by Worthy Peter Green Charles Murray, Bangor, Me.

4 H. K. WORTHY, b. m. Safford by The Outsider Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

5 MISS VOLO, br. m. Frye by Galworthy Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

SIXTH RACE
2:20 Pace
1st Division
1 Mile

1 FARO, b. g. Carpenter by Peter Potempkin Tan and Green Charles Bond, Bangor, Me.

2 ECHO HARVESTER, ch. g. Patterson by Geo. Harvester Blue and Gold Libby & Murch, Casco, Me.

3 CALUMET DREXEL, b. g. Haddock by Peter the Brewer Black and White Dr. F. A. Bragdon, Springvale, Me.

4 CALUMET ELBERT, b. g. Day by Peter the Brewer Purple and Yellow James Parlle, Dover, N. H.

5 NICKDALE, b. g. Phalen by Single G. Blue and White James Phalen, Newmarket, N. H.

6 DICK HAL, b. g. Safford by Wayne Hal Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

SEVENTH RACE
2:22 Trot
1 Mile

1 CZAR BINGEN, br. g. Small by Czar Peter Green H. J. Wheelwright, Orono, Me.

2 HANOVER MASCOT, b. g. Haddock by Laurel Hall Black and White Dr. F. A. Bragdon, Springvale, Me.

3 LADDIE, b. g. (scratch) Hanafin by McGregor the Great Green and Black Malcolm & Harriman, Augusta, Me.

4 COMRADE, b. s. (scratch) Rowe by McGregor the Great Brown and Gold Dr. G. E. Harder, Webster, Mass.

5 JIM TROJAN Houghton W. T. Houghton, Lebanon, N. H. Brown

6 CALUMET FOREY, ch. g. Utton by Guy Abbe Tan and Brown E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

7 SEQUENCE, b. m. Wathen by McGregor the Great Gold and Blown S. A. Wathen, Fort Fairfield, Me.

8 MISS WOOSTER, ch. m. Safford by Oh Boy Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

9 MARGARET HARVESTER, b. m. (scratch) Chellis by Geo. Harvester Brown and Tan William Chellis, Kezar Falls, Me.

EIGHTH RACE
Free-for-all Trot and Pace
1 Mile

1 LU BARIENT, b. g. Brusie by Lu Princeton Green and Red W. H. Bird, Revere, Mass.

2 MAE E. GRATTAN, ch. m. Britenfield by Calumet Grattan Green and Gold W. E. Britenfield, Springfield, Ill.

3 RHINEWORTHY, b. m. Kingsley by Worthy Peter Green Charles Murray, Bangor, Me.

4 MISS VOLO, br. m. Frye by Galworthy Blue Hollyfort Stables, Mt. Holly, N. J.

5 H. K. WORTHY, b. m. Safford by The Outsider Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

NINTH RACE
2:20 Pace
1st Division
1 Mile

1 CALUMET ELBERT, b. g. Day by Peter the Brewer Purple and Yellow James Parlle, Dover, N. H.

2 NICKDALE, b. g. Phalen by Single G. Blue and James Phalen, Newmarket, N. H.

3 DICK HAL, b. g. Safford by Wayne Hal Green E. P. Cray, Bellows Falls, Vt.

4 ECHO HARVESTER, ch. g. Patterson by Geo. Harvester Blue and Gold Libby & Murch, Casco, Me.

5 FARO, b. g. Carpenter by Peter Potempkin Tan and Green Charles Bond, Bangor, Me.

6 CALUMET DREXEL, b. g. Haddock by Peter the Brewer Black and White Dr. F. A. Bragdon, Springvale, Me.

Keywords

Standardbred horses, American Standardbred racehorses, New England harness racing, Maine harness racing, horse racing, Sulky racing, Trotting races

Share

Track Location

 
 
Aug 6th, 12:00 AM

Cornish Races, Thursday, Aug. 6, 1936 Official Racing Program

Cornish, Maine

The official racing program for the Thursday, August 6, 1936 Cornish races at the Cornish Fairgrounds and Trotting Park, Cornish, Maine. The program includes the names of the race officials. The races were sponsored by the Cornish Agricultural Society.

The program includes the race day line ups as well as photographer Guy Kendall's handwritten notations about changes in the race fields, race times, and race finishes.

 

To view the content in your browser, please download Adobe Reader or, alternately,
you may Download the file to your hard drive.

NOTE: The latest versions of Adobe Reader do not support viewing PDF files within Firefox on Mac OS and if you are using a modern (Intel) Mac, there is no official plugin for viewing PDF files within the browser window.